Lista aktualności Lista aktualności

Posadziliśmy las na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powrót Polski na mapy świata to znakomita okazja do spotkania się  i świętowania tego wydarzenia.   Nadleśnictwo Kartuzy oraz  Polskie Towarzystwo Leśne  Oddział w Gdańsku zaprosili lokalną społeczność oraz przedstawicieli instytucji powiatowych i organizacji pozarządowych  do wspólnego posadzenia bardzo szczególnego lasu – LASU 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. 13 listopada 2018 roku na terenie Leśnictwa Mirachowo  młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, Szkoły Podstawowej w Mirachowie, Pierwszej Kartuskiej Drużyny Harcerek „Ostoja” im. Błogosławionej Anieli Salwy  wspólnie z leśnikami i zaproszonymi gośćmi posadzili symbolicznych 100 drzew i krzewów. Rośliny te należą do różnych gatunków, są różnej wielkości, ale mają też  cechy wspólne chociażby taką,  że wszystkie są gatunkami krajowymi. Każdy kto odwiedzi to miejsce będzie mógł zobaczyć między innymi limbę z dalekich Tatr i buka - typowego przedstawiciela drzew z kartuskich lasów.

Gospodarz terenu nadleśniczy Michał Majewski witając gości, przypomniał nierozerwalne związki leśników z odzyskaniem niepodległości. Nie tylko chodziło o ofiarę krwi, której dla Ojczyzny leśnicy nie szczędzili , ale   stworzeniem polskiego prawodawstwa leśnego  i przyrodniczego oraz administracji zarządzającej lasami państwowymi. Przewodniczący  Polskiego Towarzystwa Leśnego  Oddziału w Gdańsku  Andrzej Gajowniczek przypomniał o roli naukowej, patriotycznej i integracyjnej  organizacji, której początki sięgają 1882 roku pod nazwą Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Dopiero po odzyskaniu niepodległości mogło zmienić się nazwa na Polskie Towarzystwo Leśne.

 Pomimo padającego rzęsistego deszczu, w znakomitych humorach uczestnicy uroczystości posadzili drzewa. Ważnym momentem było odsłonięcie pamiątkowego kamienia, który będzie przypominał o szczególnym wydarzeniu -  100-LECIU ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Zapraszamy do odwiedzenia lasów Nadleśnictwa Kartuzy!