Lista aktualności Lista aktualności

75-lecie leśnictwa gdańskiego – jubileuszowe choinki od kartuskich leśników

1 kwietnia 1945 roku powołano Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku. Minęło więc 75 lat istnienia instytucji profesjonalnie zajmującej się lasami w zastanej po II Wojnie Światowej rzeczywistości. Siedemdziesiąt pięć  lat dla istnienia lasu to niezbyt dużo, natomiast z punktu widzenia człowieka to praktycznie dwa pokolenia leśników realizujących różnorodne prace. Najbardziej namacalnym  efektem  tej działalności jest zwiększenie lesistości regionu z 20% do 36 %.  Ten wzrost jest niezwykle ważny dla różnorakich funkcji jakich spełnia las – ochronnych, gospodarczych  i społecznych. Któż się nie zachwyca spotkaniem z wilkiem lub rysiem na leśnej polanie. Potem wracając z takiego spaceru siedząc przy drewnianym (ekologicznym!) stole można się podzielić wrażeniami z rodziną i przyjaciółmi. To klasyczne łączenie różnych, wydawać by się mogło sprzecznych, funkcji jakie spełnia las.

Z okazji 75-lecia powstania leśnictwa gdańskiego Nadleśnictwo Kartuzy przekazało jubileuszowe choinki instytucjom związanym ze zdrowiem i opieką nad potrzebującymi. Podarowane drzewka to jodły hodowane na plantacjach choinkowych specjalnie na świąteczne okazje. Zapraszamy na relację fotograficzną z tego wydarzenia.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!