Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia pożarowe w leśnictwie Glinne

Ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej miały miejsce od 1 do 3 lipca br. Miały one na celu sprawdzenie gotowości oraz przećwiczenie elementów niezbędnych w celu sprawnego ugaszenia pożarów na terenach leśnych.

Duży pożar według scenariusza nastąpił w wyniku niedopatrzenia biwakujących w lesie. W trakcie ćwiczeń weryfikowano sprawność i procedury działania w takiej sytuacji. Mając na uwadze bezpieczeństwo obszarów leśnych symulacja pożaru odbywała się w sposób sztuczny przy pomocy zadymiarki produkującej dym teatralny. W trakcie akcji wykorzystywany był punkt czerpania wody utworzony i utrzymywany przez Nadleśnictwo Kartuzy.

Założenia przedsięwzięcia pozwoliły również na przećwiczenie udzielania pomocy medycznej poszkodowanym w takich sytuacjach. W tym celu w sąsiedztwie leśniczówki Glinne ustawiono namiot pneumatyczny – punkt medyczny. 

W ćwiczeniach brały udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Sierakowic, Somonina, Szymbarku, Przodkowa oraz Zawor, jak również pracownicy Służby Leśnej oraz Główny Specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kartuzach.