Lista aktualności Lista aktualności

Zabierz puste są lżejsze!

Wyobraźmy sobie piękny,  słoneczny, niedzielny dzień.  Jeżeli nie mamy pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu to dobrą propozycją jest  spacer leśnymi ostępami.  Wchodząc do lasu z całą rodziną i z pełnym plecakiem pysznego jedzenia  podziwiamy zadziwiający świat roślin i zwierząt.  Maszerując  już kilka godzin plecak wydaje się nam bardzo ciężki, a przy korzystaniu z jego zwartości bywa, że pojedyncze śmieci lądują w lesie.

Organizacja jaką są Lasy Państwowe wydaje blisko 10 mln zł na zbieranie odpadów, a pracownicy lasów usuwają z nich około 100 tys. m3 śmieci dzieje się tak corocznie.  Takie pieniądze można by było wykorzystać na całkowicie inne cele np. remonty dróg, parkingów, ścieżek konnych, pieszych oraz tras rowerowych. Dodatkowo za wyrzucane w lesie śmieci grożą wysokie kary, ale to niestety nie odstrasza. Trzeba też pamiętać, że pozostawiona w lesie otwarta butelka staje się śmiertelna pułapką dla wielu gatunków zwierząt cennych dla ekosystemu, którego jesteśmy tylko gośćmi.

Powstała akcja na facebooku #zabierz5zlasu zorganizowana przez pracowników lasów.

Jak to działa?

1. Wybierz się na spacer do lasu i zbierz co najmniej 5 znalezionych śmieci.

2. Zrób fotkę i umieść post na swoim FB z hasztagiem #zabierz5zlasu.

3. Oczywiście po zrobieniu zdjęcia zabierz śmieci ze sobą i wyrzuć do kosza!

4. Następnie nominujesz do zabawy kolejne 5 osób bądź organizacji.

W taki sposób znikają śmieci porozrzucane po całym lesie a w zamian za to każdy kto podniósł z ziemi butelkę, puszkę, papierek przyczynił się do uprzątnięcia naszych lasów i uratowanie wielu istnień naszych braci mniejszych .

Taka akcja nic nie kosztuje, a możesz pomóc środowisku!!!