Lista aktualności Lista aktualności

W Sierakowicach otwarto siedzibę nowego Leśnictwa Sierakowice

Dotychczasowe leśnictwo Wygoda zmieniło swoją nazwę na leśnictwo Sierakowice. Jego obecna siedziba, którą otwarto na początku roku, znajduje się w Sierakowicach, w budynku dawnego podleśnictwa. Nazwę zmieniło także Leśnictwo Dąbrowa – teraz to Leśnictwo Kiełpino.

Nadleśnictwo Kartuzy wyremontowało budynek podleśnictwa w Sierakowicach – przeniesiono tam siedzibę dotychczasowego Leśnictwa Wygoda, któremu przywrócono dawną nazwę. Od stycznia tego roku to Leśnictwo Sierakowice.

fot. A. Marszałkowski, siedziba leśnictwa Sierakowice.

Trochę historii…

Zmiana nazwy ma uzasadnienie historyczne – w okresie zaborów lasy te należały do leśnego okręgu urzędowego Mirachowo, na czele którego stał mirachowski nadleśniczy. W jego skład wchodziły leśnictwa: Stare Staniszewo (Alt Stanischau), Glinne (Glinosse), Bącka Huta (Hagen), Mirachowo (Mirchau), Sierakowice (Sierakowitz), Staniszewo (Stanischau), Kamienna Góra (Steinsee) i Wygoda (Wigodda). W 1927 r. Leśnictwo Sierakowice wymieniane jest obok leśnictwa Wygoda, leśnictwa Glinne, leśnictwa Staniszewo, leśnictwa Bącka Huta, leśnictwa Mirachowo, leśnictwa Kamienna Góra, leśnictwa Leobór.

Po II wojnie światowej Leśnictwo Sierakowice istniało do 1958 r. Leśniczym tutaj był wówczas Leon Hinca. W 1958 r. leśnictwo to zostało zlikwidowane, a jego powierzchnia włączona do leśnictwa Wygoda.

Miejsce przyjazne społeczności

Leśniczym Leśnictwa Sierakowice jest dziś Tomasz Kuśnierz. Oprócz zamiłowania do lasu leśniczy zraz z żoną prowadzi leśną pasiekę, w której tysiące pszczół produkują wyjątkowy, pełen aromatu miód. Leśniczy podkreśla, że w nowej siedzibie leśnictwa, położonej w otoczeniu lasu, pszczoły świetnie się czują.

fot. A. Marszałkowski

Jan Szramka, nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, ma plany co do sierakowickiej leśniczówki.

- Przywróciliśmy tutaj dawną nazwę leśnictwa, która funkcjonowała od czasów pruskich do połowy XX wieku. Siedziba leśnictwa mieści się w Sierakowicach, do tej pory był to budynek podleśnictwa z adresem wsi Paczewo. Naszym zamiarem było zachowanie dawnej siedziby, która mieści się w środku dużego kompleksu leśnego. Ma być to miejsce przyjazne tutejszej społeczności. Zamierzamy tu urządzić w przyszłości miejsce do prowadzenia edukacji leśnej i odpoczynku mieszkańców. Prawdopodobnie powstanie tu trasa spacerowa, wytyczona zostanie trasa do uprawiania nordic walking – mówi.

Na zdjęciu od lewej: Zbigniew Suchta – przewodniczący Rady Gminy Sierakowice, Michał Majewski – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy, Tadeusz Kobiela – wójt gminy Sierakowice, Jan Szramka – nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, Zbigniew Fularczyk – zastępca wójta gminy Sierakowice. fot. A. Marszałkowski

Na otwarciu leśniczówki obecne były także władze gminy Sierakowice. Wójt Tadeusz Kobiela deklarował współpracę i podkreślał, że cieszy się, iż przywrócony został budynek z taką historią.

Więcej zmian

To nie jedyne zmiany, które wprowadzono w Nadleśnictwie Kartuzy. Od stycznia tego roku obowiązuje nowy Plan Urządzania Lasu. To podstawowy dokument określający zakres zadań do wykonania w okresie 10 lat przez nadleśnictwo. Zawiera zadania w zakresie hodowli lasu oraz pozyskania drewna z poszczególnych drzewostanów leśnych. Uzgadniany był z samorządami, RDOŚ w Gdańsku, stowarzyszeniami i organizacjami zajmującymi się szeroko pojętą ochroną przyrody.

W nowym PUL nastąpi także zmiana podziału administracyjnego leśnictwa. Oprócz zmiany nazwy leśnictwa Wygoda na Sierakowice, zmieniła się także nazwa Leśnictwa Dąbrowa. Teraz to Leśnictwo Kiełpino.

Leśnictwo Dąbrowa zmieniło nazwę na leśnictwo Kiełpino. fot. archiwum nadleśnictwa

Zlikwidowane zostało natomiast Leśnictwo Kosowo, którego grunty włączono do leśnictw Sianowo oraz Dzierżążno. Zmianie uległy też zasięgi leśnictw w obrębie leśnym Kartuzy: część leśnictwa Dzierżążno włączono do leśnictwa Kiełpino, a część dzisiejszego leśnictwa Kiełpino włączono do leśnictwa Bilowo. Zmieniły się zasięgi terytorialne w obrębie leśnym Wieżyca: część leśnictwa Kolańska Huta – kompleks lasu Ostrzyckiego, przekazana została do leśnictwa Przewóz.