Asset Publisher
Dołącz do leśników kartuskich- posadziliśmy las.
13 kwietnia 150 osób błyskawicznie, ale precyzyjnie posadziło ponad hektar lasu w Leśnictwie Bącka Huta. We wspólnym sadzeniu lasu brali udział; Harcerki z 1 Kartuskiej Drużyny Harcerek „Ostoja” im. Bł. Anieli Salawy, dzieci i nauczyciele ze szkół podstawowych w Szopie, Mirachowie, Brodnicy Górnej. Wspomogli nas także przedstawiciele; parlamentarzystów naszego regionu, władz samorządowych, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Towarzystwa Miłośników Kartuz, Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Straży Pożarnej w tym druhny i druhowie z OSP Mirachowo, myśliwych z Koła „Słonka”, Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni oraz wszyscy chętni, którzy znaleźli czas na taką aktywność.
O roli przyrodniczej, gospodarczej i kulturowej lasu opowiedział Bartłomiej Obajtek kierujący Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowej w Gdańsku. Przypomniał między innymi, że od 1945 roku lasów w Polsce przybywa zarówno powierzchniowo jak i masowo. Zaznaczył również, że ekosystemy związane z lasem to nie tylko miejsce występowania wielu gatunków różnych organizmów. To właśnie lasy odpowiadają za podtrzymywanie życia na ziemi redukując i magazynując CO2. To magazynowanie odbywa się również w produktach drewnianych stanowiących materiał doskonały, których zastosowań obecnie można liczyć w tysiącach. O wpływie lasu i drewna na zdrowie czy życie duchowe, kulturowe ludzi nie trzeba było przekonywać.
Po krótkim wprowadzeniu całe zgromadzenie ruszyło sadzić las. Tego dnia, tylko w tym miejscu pojawiło się blisko 12 tysięcy sadzonek sosny. O wrażeniach z tego wydarzania można było jeszcze pogadać przy ognisku w stacji turystycznej przy Leśniczówce w Mirachowie.
Leśnicy kartuscy dziękują za wspólnie spędzony mile i pożytecznie czas i zapraszamy na następna wspólną akcję #sadziMY. O tym wkrótce.
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
PRACUJEMY W ZGODZIE Z NATURĄ!