Asset Publisher Asset Publisher

Idzie wiosna? Do kartuskich lasów przyleciały żurawie, widziano dzikie gęsi

W tym roku wcześniej niż zwykle do kartuskich lasów przyleciały żurawie - zwiastuny wiosny. W weekend widziano je w Leśnictwie Kamionka. Dziś nad Kaszubami zaobserwowano również dzikie gęsi, które głośnym gęganiem oznajmiały swój przylot.

Donośny klangor żurawi to znak, że niechybnie zbliża się wiosna, choć dzisiejsza, zimowa aura, wydaje się temu zaprzeczać. W miniony weekend te dostojne ptaki zaobserwował leśniczy Leśnictwa Kamionka Zbigniew Suchta.

- Żuraw na Kaszuby przylatywał zazwyczaj w ostatnich dniach lutego lub na początku marca. Poprzednimi laty żurawie pojawiały się w Leśnictwie Kamionka w okolicach 27 lutego. Jednak w tym roku, podobnie jak i rok temu przyleciały już tydzień wcześniej – mówi leśniczy.

Żurawie na torfowisku Księże Błota. fot. archiwum/Jarosław Pawlikowski

 

Żurawie do Polski przylatują w większej mierze z Półwyspu Iberyjskiego i zachodniej Europy, gdzie zimują. Wpływ na ich wcześniejsze przyloty, jak tłumaczy leśniczy, mogą mieć łagodne i ciepłe zimy panujące w naszym kraju. Głos żurawia jest bardzo charakterystyczny – przypomina głos trąbki i jest słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Klangor informuje sąsiadów, że dane terytorium jest już zajęte.

Jak podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Elżbieta Gostkowska, kartuskie lasy ostatnimi czasy stały się bardzo atrakcyjnym miejscem dla żurawi – przylatuje ich tu coraz więcej.

- Sporo tych ptaków przebywa zwłaszcza w mirachowskich lasach, gdzie występują bardzo dogodne dla nich warunki. Od żurawia wzięły swoją nazwę dwa rezerwaty przyrody leżące w lasach mirachowskich: Żurawie Błota i Żurawie Chrusty – mówi.

Żurawie. fot. archiwum/K.Frydel

 

Obszar tych rezerwatów stanowi prawdziwą ostoję ptactwa wodno-błotnego. Położone na ich obszarze małe jeziorka mają brunatnie zabarwioną wodę w kwaśnym odczynie, a jego trudno dostępne brzegi są dogodnym miejscem bytowania żurawia.

Żurawie to nie jedyne „ptasie" zwiastuny wiosny, które w ostatnich dniach zaobserwowano na Kaszubach. Dziś rano nad Leśnictwem Kamionka widziano również klucz dzikich gęsi, które głośnym gęganiem oznajmiały swój przylot, a tym samym zbliżającą się wiosnę.