Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie ścieżki spacerowej w Leśnictwie Mirachowo

Na sobotę w samo południe 13 czerwca 2015 roku nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Elżbieta Gostkowska zaprosiła wszystkich chętnych na spacer nowo otwartą ścieżką odkrywającą tajemnice lasów mirachowskich.

Leśnicy w dużej grupie czekali na przybycie miłych gości, aby zapewnić im profesjonalną  pomocy na trasie spaceru. Super pogoda sprzyjała spacerowi po naszych lasach, ale  kusiło też bałtyckie morze oraz kaszubskie jeziora. Tym bardziej  było nam przyjemnie gdy na leśnym spacerze  pojawiło się  grubo powyżej stu osób.

Ponieważ w tym dniu do dyspozycji byli leśnicy doskonale znający tutejszą przyrodę i historię to przy okazji sportowej aktywności można było przypomnieć lub poszerzyć swoja wiedzę w tych dziedzinach. Miedzy innymi   rozmawiano o ogromnej sile lodowców, które tysiące lat wstecz ukształtowały zróżnicowany krajobraz Kaszub, o Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, której odtworzony leśny schron znajduje się przy ścieżce, o królu kartuskich lasów buku znakomitym reducencie dwutlenku węgla, którego szlachetne drewno służy człowiekowi mając co najmniej setki zastosowań, a nawet o pokrzywie pogardliwie określanej jako chwast, a w rzeczywistości będącą rośliną wskazującą siedliska zasobne w azot oraz  doskonałym produktem na wiosenne sałatki.

Blisko sześciokilometrowa trasa  w formie pętli kończyła się w miejscu startu czyli stacji turystycznej usytułowanej nieopodal siedziby Leśnictwa Mirachowo. Część spacerowiczów zażyczyła sobie dłuższej wędrówki i tę prośbę chętnie spełnili  leśnicy. Wszyscy wrócili w zdrowiu i mamy nadzieje w zadowoleniu na małe co nie co. Przy zupie, kawie, herbacie oraz kaszubskim słodkim kuchu (cieście) opowiadali o swoich przyjemnych wrażeniach.

 Jeszcze raz naszych gości pozdrawiamy i życzymy Darz Bór, a wszystkich chętnych zapraszamy na indywidualne spacery nową ścieżka zaczynającą się tuż obok leśniczówki w Mirachowie. Na miejscu czeka przestronny, estetyczny parking no i oczywiście cudowny las chętny do  odkrycia swoich tajemnic.

 LINK – dodatkowe informacje na stronie internetowej Nadleśnictwa Kartuzy.