Asset Publisher Asset Publisher

Sadzenie lasu w leśnictwie Bącka Huta

W organizowanej już po raz trzeci akcji sadzenia drzew wzięła udział rekordowa liczba prawie 200 osób. Na powierzchni 0,45 ha w leśnictwie Bącka Huta posadzono 4,5 tysiąca sztuk sadzonek jednorocznej sosny zwyczajnej.

 

    W sobotnie przedpołudnie, w towarzystwie pięknej, słonecznej pogody, kartuscy leśnicy wraz z miłośnikami przyrody wspólnie posadzili las.
Na zaproszenie Nadleśnictwa Kartuzy bardzo licznie odpowiedzieli przedstawiciele lokalnych władz oraz uczniowie szkół z Szopy, Mirachowa
i Kamienicy Królewskiej, które na co dzień często współpracują z miejscowymi leśnikami. Młode sosny posadzono na odnawianej powierzchni leśnej, gdzie w ramach rębni złożonej następuje zmiana pokoleniowa lasu. Oznacza to, że w miejsce usuniętego dojrzałego drzewostanu wprowadzane zostają młode sadzonki drzew. Skład gatunkowy każdej takiej uprawy leśnej dostosowany jest do lokalnych warunków siedliskowych, które uwzględniają żyzność i wilgotność terenu.

   Akcja miała celu ukazanie również pokazać, że każdy fragment usuwanego drzewostanu jest przez leśników odnawiany w myśl prowadzonej zrównoważonej gospodarki leśnej opartej na zachowaniu ciągłości lasu.

    Oprócz licznej 80-cio osobowej grupy uczniów, młode drzewa wspólnie z leśnikami sadzili m.in. poseł Stanisław Lamczyk, starosta Janina Kwiecień, burmistrz Mieczysław Gołuński, komendant powiatowy policji Tadeusz Trybuś ze swoim zastępcą Andrzejem Kiełkowskim, komendant powiatowy PSP Edmund Kwidziński, dyrektor Kaszubskiego Parku Krajobrazowego Witold Sieciechowski, prezes kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Kazimierz Formela, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Mirachowskiej Roksana Stenka a także, strażacy z OSP Mirachowo i Prokowo oraz wszyscy chętni.

     Tegoroczne wspólne sadzenie lasu zrealizowane zostało w ramach prowadzonej akcji „100 milionów drzew do 2017 roku", której inicjatorem jest organizacji ENO Programme Association z Finlandii.

    Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Elżbieta Gostkowska serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom akcji sadzenia lasu za przybycie i wspólną pracę.