Asset Publisher Asset Publisher

Wspólnie posadziliśmy las

W dniu 28 marca 2015 roku na zaproszenie kartuskich leśników pod hasłem „Las zaprasza !” do Lasów Mirachowskich zjechali się chętni do pomocy przy sadzeniu lasu. Słoneczna pogoda i chęć bezpośredniego kontaktu z przyrodą zgromadziło około 150 osób gotowych do pracy. Przy dużym zaangażowaniu przybyłych gości udało się posadzić 3 tysiące sadzonek buka zwyczajnego.

Po krótkim przywitaniu przybyłych gości Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Elżbieta Gostkowska, przekazała zebranym informację, o obchodzonym w bieżącym roku  jubileuszu 70-lecia istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Następnie pani Nadleśniczy zapoznała zebranych z charakterystyką terenu i  zaprosiła wszystkich do wspólnego sadzenia lasu.

Na powierzchni roboczej pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili krótki instruktaż, o tym jak prawidłowo należy sadzić sadzonki na uprawach leśnych. Następnie zebrani goście „uzbrojeni" w szpadle i worki z sadzonkami buka zwyczajnego udali się na przygotowane powierzchnie w leśnictwie Bącka Huta  i przystąpili z zapałem do pracy.

Dzięki dużemu zaangażowaniu przybyłych gości udało nam się posadzić 3 tysiące sadzonek na powierzchni 0,38 hektara – więcej niż pierwotnie planowano. Po zakończeniu pracy wszyscy obecni spotkali się na poczęstunku w stacji turystycznej „Lubygość". Świeże powietrze i wysiłek fizyczny spowodowały to, że każdemu dopisywał apetyt.

Na zorganizowany przez nasze nadleśnictwo otwarty dzień sadzenia lasu przybyło łącznie ok. 150 osób. Znaleźli się wśród nich m.in.: poseł na Sejm RP – pan Stanisław Lamczyk, Zastępca Burmistrza Kartuz – pan Tomasz Belgrau, kierownik Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – pan Witold Sieciechowski, przedstawiciele służb pan Edmund Kwidzyński – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i pan Krzysztof Krużycki – Komendant Komisariatu Policji w Sierakowicach, grono pedagogiczne i uczniowie szkół z Mirachowa i Szopy, przedstawiciele OSP w Mirachowie, członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Mirachowskiej oraz harcerki z 1 Kartuskiej Drużyny Harcerek Ostoja im. bł. Anieli Salawy.

Nadleśnictwo Kartuzy składa serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym na wspólne sadzenie lasu. Zapewniamy, że młody las będzie rósł pod czujnym okiem kartuskich leśników.