Aktualności
„Blues w Leśniczówce” i „Festyn Leśny” Mirachowo 2013 – kilka słów o Nadleśnictwie Kartuzy
Lasy Nadleśnictwa Kartuzy znajdują się na Pojezierzu Kaszubskim ukształtowanym przez ustępujący kilkanaście tysięcy lat temu lodowiec. Jego ogromna siła transportowa przemieszczająca żwiry, piaski, gliny, kamienie spowodowała powstanie Wzgórz Szymbarskich z najwyższym wzniesieniem na niżu europejskim Wieżycą 329 m.n.p.m.
Liczne jeziora rynnowe oraz oczka wytopiskowe to również wytwór działalności lodowca, który wyrył w wierzchniej warstwie skorupy ziemskiej zagłębienia wypełnione później wodą. Część jezior poprzez proces zarastania (sukcesji) przekształciła się w cenne przyrodniczo torfowiska zwane na Kaszubach błotami np. Żmijne Błota, Dębowe Błota.
Tereny Nadleśnictwa Kartuzy zajmują siedliska niezbyt korzystne dla gospodarki rolnej, ale doskonałe do hodowli lasu. Blisko 80 % powierzchni naszego terenu zajmują żyzne siedliska lasowe, którym niewątpliwym królem jest buk. Ponieważ nadal najwięcej rośnie tutaj sosen to przed leśnikami pozostaje ogromne zadanie przebudowy lasów z iglastych na mieszane z przewagą buka. Już teraz możemy się pochwalić grubo ponad stu letnimi buczynami „odziedziczonymi" od leśników pracujących tutaj w XIX wieku oraz naszą, współczesną pracą - młodnikami i uprawami odnowionymi w sposób naturalny lub sztuczny.
Powstanie Nadleśnictwa Kartuzy jako samodzielnej jednostki datuje się na 1868 rok. Jednak działalność współczesnego leśnictwa poprzedzona była wydarzeniami sprzed 3 tysięcy lat. Wtedy lasy dzisiejszego Leśnictwa Uniradze i Przewóz zostały przez mieszkających tu ludzi użyte jako miejsce pochówków swoich bliskich. Dziś widocznym tego śladem jest zinwentaryzowane przez archeologów cmentarzysko kurhanów, które przetrwało do naszych czasów dzięki temu, że porastał je las. W Leśnictwie Uniradze powstała ścieżka turystyczna z wyeksponowanymi kamiennymi grobowcami przybliżająca nam współczesnym dawne czasy.
Innym ważnym wydarzeniem w dziejach lasów kartuskich jest założenie klasztoru oo. Kartuzów pod koniec XIV wieku. Z tak zwanych pustek kaszubskich (niezamieszkałych, dzikich terenów) powstał ważny ośrodek kultu Maryjnego oraz prężny ośrodek osadnictwa związany z Kościołem, a dużo później dzisiejsze miasto Kartuzy. Warto odwiedzić poklasztorną zabudowę wraz z świątynią z charakterystycznym dachem w kształcie trumny oraz położone na skraju Leśnictwa Bilowo Arboretum Leśników Kartuskich. Można tu zobaczyć 23 gatunki drzew w wieku nawet do 170 lat oraz bogaty zestaw różnych rodzajów krzewów oraz roślin runa. Wszystko to rośnie na obszarze ok. 4 ha średniowiecznej kopalni gliny, z której wypalano cegłę na potrzeby klasztoru.
II wojna światowa to czasy tragiczne, ale i chwalebne dla tej części Kaszub. Ruch oporu w postaci organizacji wojskowej Gryfa Pomorskiego czynnie stawiał opór hitlerowskiej okupacji. W Leśnictwie Mirachowo leśnicy utrzymują i okresowo odnawiają bunkier żołnierzy Gryfa Pomorskiego Ptasia Wola.
Lasy Nadleśnictwa Kartuzy warto odwiedzić nie tylko ze względu na niezwykle bogatą przyrodę, ale i walory historyczne i kulturowe. Tutejsi leśnicy szanując to bogactwo potrafią gospodarować zasobami leśnymi (w tym drewnem) – dzięki czemu całkowicie pokrywają koszty swojej działalności. Jednocześnie stale to bogactwo jest pomnażane poprzez zwiększanie powierzchni lasów, zwiększenia masy „drewna na pniu" czyli żywych drzew oraz zwiększenia bioróżnorodności dzięki różnym formom gospodarowania.
Przypominamy o otwartych i bezpłatnych koncertach bluesowych w ramach „Bluesa w Leśniczówce", które odbędą się w sąsiedztwie leśniczówki Mirachowo w dniach 12 i 13 lipca 2013 oraz towarzyszącemu tej imprezie w dniu 13 lipca „Festynowi Leśnemu".
Zapraszamy również w leśne ostępy kartuskich, mirachowskich i szymbarskich lasów – każdy coś dla siebie znajdzie.