Asset Publisher Asset Publisher

ONKOBÓJ

Gdańscy leśnicy zebrali pieniądze dla dzieci chorych na białaczkę!

      ONKOBÓJ to trzecia edycja charytatywnej akcji powstałej z inicjatywy  kartuskich leśników i Fundacji z Pompą dla podopiecznych Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Po udanej akcji SPŁYWAJ BIAŁACZKO w 2015 r.  i DORWIJ BLASTA w 2016 r. przyszedł czas na kolejną, którą nazwaliśmy  ONKOBÓJ, czyli  walkę  z śmiertelną  chorobą.

ONKOBÓJ Leśny 2017 pierwsza konkurencja Bikem w Blasta czyli po prostu charytatywny rajd rowerowy fot. A Marszałkowski

Oprócz zbiórki pieniędzy do puszek Fundacji z Pompą w nadleśnictwach RDLP Gdańsk i innych zaprzyjaźnionych instytucjach,  przekazane zostały darowizny  pieniężne z nadleśnictw. Finał i podliczenie zebranych środków odbył się 2 września 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Kartuzy i  Burmistrza Kartuz  w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra. Tam zaplanowano i zrealizowano charytatywny czwórbój, a właściwie pięciobój sportowo-rekreacyjny tj.

  1. „Bikem w blasta” -   krótki 30 km rajd  rowerowy na odcinku Złota Góra - siedziba Nadleśnictwa Kartuzy  przez cudowne krajobrazy wzgórz morenowych Szwajcarii Kaszubskiej i (bez żadnej przesady) górskie podjazdy  na terenie Leśnictwa Dąbrowa.
  2. „Piraci z Karaibów” - zawody żeglarskie na profesjonalnej trasie przygotowanej przez Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra  i UKŻ Lamelka.  
  3.  „Wyspa skarbów” - sprint kajakowy na 2 km trasie pod czujnym okiem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach oraz OSP Brodnica Górna.
  4. Winda do nieba - „katorżniczy” bieg po schodach amfiteatru Złota Góra na bliżej nieokreślonym dystansie znanym tylko organizatorom.
  5. Zbiórka pieniędzy dla małych pacjentów Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wspomaganych przez Fundację z Pompą – jedyna typowo sportowa  konkurencja. Zebrano ponad 16,5 tys. złotych, a nie jest to jeszcze kwota ostateczna! Wpłaty jeszcze docierają.

Dziewczyny z Fundacji z Pompą pracowicie zliczają pieniądze fot. A. Marszałkowski

     Akcję tradycyjnie swoim patronatem akcję objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Adam Kwiatkowski oraz gospodarz wydarzenia Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Jan Szramka. Swojego wsparcia również w ramach patronatu udzielili Rektor Gdańskiego Uniwersytet Medyczny prof. dr hab. Marcin Gruchała, Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz Prezes  Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa i Nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo Janusz Mikoś.

Wielka czwórka na starcie ONKOBOJU pani Prezes Fundacji z Pompą Marta Czyż-Taraszkiewicz wśród gdańskich leśników (od lewej) Janusz Mikoś, Adam Kwiatkowski i Jan Szramka fot. A. Marszałkowski

      Dotychczas za zebrane pieniądze wśród leśników i zaprzyjaźnionych osób udało się kupić kardiomonitory, pompy infuzyjne i drobny sprzęt medyczny dla ratowania zdrowia i życia młodych pacjentów gdańskiego UCK. W tle tej akcji Lasy Państwowe promują amatorskie uprawianie sportu na terenach leśnych i około leśnych oraz oferujemy rzetelną informację o wielofunkcyjnej gospodarce prowadzonej przez Lasy Państwowe. Dzięki wsparciu  Regionalnej  Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku akcja, integrując leśników wokół szlachetnej sprawy, wykracza poza zasięg lokalny - nie tylko na obszar dyrekcji gdańskiej, ale i toruńskiej. Stąd stała obecność reprezentanta RDLP Toruń Nadleśnictwa Włocławek, które od pierwszej edycji wspiera po przez Fundację z Pompą dzieci chore na białaczkę. Nie można zapomnieć o    instytucjach pokrewnych takich jak Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej o/Gdynia oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Kaszubski Park Krajobrazowy. Wielkie znaczenie ma wsparcie Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, którego duża grupa leśników jest członkami. W tym roku wsparła Fundację z Pompą mocna sportowo i szczodra finansowo ekipa  z Politechniki Gdańskiej Wydziału Chemii.

Przekazanie zakupionego sprzętu medycznego przez Fundację z Pompą z udziałem   gdańskich leśników Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego po II edycji akcji charytatywnej Dorwij Blasta  2016 fot. Marcin Zawadzki

      Tegoroczna akcja kierowana była do pracowników jednostek Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów w Gdańsku i  zaproszonych gości. Przedsięwzięcie jest organizowane przez  Fundację z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką,  z jej prezesem Martą Czyż-Taraszkiewicz na czele, przy wsparciu wolontariuszy z Nadleśnictwa Kartuzy. Celem i najbardziej istotną częścią naszego wspólnego działania jest oczywiście zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu medycznego  dla podopiecznych Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

I jeszcze mały prezencik… uśmiech  bezcenny. Spotkanie w gdańskim UCK 2016. fot. Marcin Zawadzki

      Dla wszystkich chętnych w ramach ONKOBOJU jest jeszcze możliwość wsparcia chorych dzieci z Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na portalu zbiorek charytatywnych SIEPOMAGA! Wirtualna puszka z  prawdziwymi pieniędzmi  zamyka z końcem września!