Asset Publisher Asset Publisher

Posadziliśmy las na kolejne 90 lat

W słoneczne sobotnie przedpołudnie, 29 marca, do stacji turystycznej w Mirachowie zjechali się wszyscy chętni do pomocy kartuskim leśnikom przy sadzeniu młodych drzew. Zorganizowany przez nas otwarty dzień sadzenia lasu przyciągnął ok. 200 osób. Wspólnie posadziliśmy 2 tys. sadzonek buka zwyczajnego na powierzchni 0,25 hektara.

Wszystkich przybyłych przywitała Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Elżbieta Gostkowska, która w swoim wystąpieniu nawiązała do głównego hasła otwartego dnia sadzenia lasu (Sadzimy Las na kolejne 90 lat") i jego związku z obchodzoną w tym roku, okrągłą rocznicą 90-lecia istnienia Lasów Państwowych.

Po oficjalnym przywitaniu wszyscy nasi goście udali się na położoną niedaleko stacji turystycznej powierzchnię przygotowaną do sadzenia. Na miejscu wysłuchano instruktażu gospodarza terenu - leśniczego Lecha Maliszewskiego – dotyczącego organizacji pracy i techniki sadzenia lasu. Następnie - wyposażeni w szpadle, rękawice i sadzonki buka – wszyscy uczestnicy ruszyli do sadzenia.


Dzięki sporej frekwencji przybyłych gości, przygotowana do odnowienia powierzchnia wielkości 0,25 hektara po około półtorej godziny była już w całości obsadzona młodym pokoleniem lasu. Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek. Odrobina wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu spowodowała, że apetyt dopisywał każdemu.


Na zorganizowany przez nasze nadleśnictwo otwarty dzień sadzenia lasu przybyło łącznie ok. 200 osób. Znaleźli się wśród nich m.in. poseł na Sejm RP – pan Stanisław Lamczyk, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z Mirachowa i Szopy oraz Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego z Kartuz, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mirachowskiej, przedstawiciele Kaszubskiego Parku Krajobrazowego (z jego kierownikiem – panem Witoldem Sieciechowskim), strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach (z komendantem - panem Edmundem Kwidzyńskim - na czele), strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirachowie, prezes Towarzystwa Miłośników Kartuz - pan Leon Brylowski.


Wszystkim przybyłym pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować i zagwarantować, że posadzone w sobotę sadzonki wyrosną w przyszłości, pod czujnym okiem kartuskich leśników, w dorodne drzewa i stworzą piękny las.