Asset Publisher Asset Publisher

Młodzież w lasach Europy po raz czwarty

29 kwietnia 2014 r. w siedzibie Nadleśnictwa Kartuzy odbyły się krajowe eliminacje IV edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie „Młodzież w lasach Europy” (YPEF - Young People in European Forests).

Tego dnia w naszym nadleśnictwie, oraz w wielu innych miejscach w całym kraju, zjawili się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, chcący sprawdzić swoją wiedzę na temat lasów Europy. W IV edycji konkursu udział wzięło w sumie 238 szkół z całej Polski.       

W tym roku nasze nadleśnictwo gościło pięć trzyosobowych zespołów reprezentujących Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach oraz Zespół Szkół w Czeczewie.

W komisji konkursowej zasiedli: dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Kartuzach – pan Marian Gostkowski, nauczyciel koordynator ze szkół biorących udział w konkursie – pani Joanna Groth, oraz przedstawiciel Lasów Państwowych.

Po powitaniu uczestników konkursu, dokładnie o godzinie 11.00, młodzież rozpoczęła zespołowe zmagania z testem w języku angielskim, składającym się z 50 pytań dotyczących lasów Europy.

Głównym celem przyświecającym konkursowi jest zaciekawienie młodych Europejczyków bioróżnorodnością europejskiej przyrody i zrównoważonym rozwojem w leśnictwie. Bierze w nim udział młodzież z 15 krajów. Eliminacje krajowe mają za zadanie wyłonić 30 najlepszych zespołów, które spotkają się na krajowym finale w Warszawie. Zwycięski zespół etapu krajowego będzie reprezentował Polskę na finale europejskim, który odbędzie się w dniach 29 września – 3 października 2014 r. w Eberswalde w Niemczech.

Podczas II edycji konkursu w 2012 r., drużyna reprezentująca Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach zakwalifikowała się do finału krajowego. Również w tym roku życzymy goszczącym u nas zespołom wycieczki do Warszawy, a stamtąd do Eberswalde.