Lista aktualności Lista aktualności

Kartuscy leśnicy uczcili Narodowe Święto Niepodległości oraz 100-lecie powrotu Kaszub do Polski.

           11 listopada 2020 r. przedstawiciele leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Nadleśnictwa Kartuzy przekazali włodarzom i społeczności Kartuz Dęba Niepodległości, który został posadzony wspólnie  z przedstawicielami władz przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Dąb ten został pobłogosławiony  przez Papieża Franciszka 23 maja 2018 roku w Rzymie podczas pielgrzymki leśników do Grobu św. Jana Pawła II. Dla upamiętnienia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości w całej Polsce posadzono 50 takich dębów. Uroczyste sadzenie w Kartuzach podkreśliło szczególny charakter tegorocznego święta niepodległości, bowiem równo przed stu laty Kaszuby powróciły do Polski.

          Naczelnik Wydziału Zagospodarowania Lasu Marek Kowalewski z RDLP W Gdańsku przekazał na ręce Burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego certyfikat potwierdzający pochodzenie Dęba Niepodległości podkreślając jednocześnie, że ten nie jest jedynym drzewem papieskim w mieście. W Kartuzach rosną już drzewa wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez poprzedników obecnego Papieża – Jana Pawła II oraz Benedykta, które również przekazali leśnicy. Przypomniano również, że Kartuzy powróciły do Polski w lutym 1920 roku dzięki Pułkowi Ułanów Krechowieckich, a pierwszym w wolnej Polsce nadleśniczym na tych ziemiach został Antoni Stachnik, który jako pełnomocnik Rządu Polskiego przed stu laty przejął z rąk niemiecki tereny leśne i zapoczątkował tworzenie polskiej administracji leśnej.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!