Lista aktualności Lista aktualności

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy ścieżki przyrodniczo-edukacyjne oraz izba dydaktyczna, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

 

Ścieżka przyrodnicza „Pod Wieżycą"

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ścieżki przyrodniczej „Pod Wieżycą". Została utworzona w 2006 roku przez Nadleśnictwo Kartuzy przy współpracy z Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Ścieżka zaczyna się w Szymbarku nieopodal parkingu leśnego - początku trasy wiodącej na Wieżycę. Wzdłuż ścieżki o długości około 3 kilometrów ustawione są tablice informacyjne mówiące o roli przyrody i ekologii w naszym życiu. Na trasie wędrówki znajduje się „Las Erasmusa" – uprawa leśna posadzona przez studentów w ramach społecznej akcji sadzenia lasów prowadzonej corocznie od 2008 roku. W roku jubileuszu 25-lecia funkcjonowania programu Erasmus w Europie polska sekcja stowarzyszenia Erasmus Student Network zaplanowała posadzenie 25 000 drzewek na terenie 12 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w tym również w okolicy Wieżycy. Ścieżka kończy się w okolicy Centrum Edukacji i Promocji Regionu gdzie czeka nas wiele atrakcji.

 

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w leśnictwie Wygoda

Problem ochrony środowiska jest niezwykle ważny, dlatego od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się szacunku dla otaczającej nas przyrody. Konieczne jest też edukowanie dorosłych w tej dziedzinie. Należy propagować wśród ludzi w każdym wieku poprawne zachowania w kontakcie z przyrodą, ponieważ poziom edukacji ekologicznej naszego społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia. Dowodów na to nie trzeba daleko szukać: przydrożne rowy pełne śmieci, dzikie wysypiska w lasach, toksyczny dym ze spalanych plastikowych opakowań, wiosenne wypalanie traw i wiele innych.

Projekt typu ścieżka edukacyjno - przyrodnicza ma za zadanie rozwijanie poczucia związku z otaczającym nas środowiskiem, poczucia konieczności uczestnictwa w działaniach mających na celu zrozumienie istoty jego funkcjonowania, jego ochronę oraz zapobieganie dewastacji.

Ścieżka jest cenną pomocą dla nauczycieli stosujących aktywne metody nauczania. W trakcie zajęć prowadzonych na ścieżce uczniowie mają szansę nauczyć się postrzegania rzeczywistości przyrodniczej w sposób całościowy. Poprzez prowadzone bezpośrednio w terenie obserwacje poznawać będą mogli podstawowe elementy flory i fauny oraz ich wzajemne powiązania.

Ścieżka pozwala dostrzec walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Jest również alternatywą dla "kanapowo - telewizyjnego" sposobu spędzania wolnego czasu.

Długość ścieżki wynosi około 1,8 km, czas przejścia to około 1 godz.